Realizacja projektu Szkoła Patriotów (od V do X 2023 r.)
Działania
- Uczniowie wykonali wiele prac porządkowych: uprzątnięcie liści, usuwanie bluszczu z nagrobków, który uniemożliwiał identyfikację nazwisk, mycie nagrobków i obelisków. (maj)
- Podczas tych prac poznaliśmy p. Ewę Wróbel, która opowiedziała nam o Karlu Kornie, bielskim architekcie, który zaprojektował najważniejsze budowle w naszym mieście, a którego odnowiony nagrobek znajduje się na cmentarzu żydowskim (oryginalny został zniszczony). Naszym zadaniem było - poza odsłonięciem napisów i nagrobków - odświeżenie napisów na nagrobkach. Markerami uczniowie odnowili ok. 40 napisów na płytach i obeliskach nagrobnych oraz pamiątkowych płytach w Domu Przedpogrzebowym, upamiętniających ofiary Zagłady, jak również znaczących Bielszczan (czerwiec, lipiec)
- Uczniowie przygotowali rejestr Bielszczan żydowskiego pochodzenia, którzy zostali zamordowani w obozach zagłady i których symboliczne nagrobki znajdują się cmentarzu. Uczniowie odszukali nagrobki 49 osób oraz 6 całych rodzin – ofiar Zagłady. (sierpień, lipiec) Zdjęcia i informacja o przebiegu działań umieszczone są na stronie www szkoły. Zgromadzone przez nich informacje zostaną wykorzystane na lekcjach historii podczas realizacji tematów poruszających kwestię Holocaustu i sytuacji bielskich Żydów podczas II wojny św.
- Uczniowie dostrzegli również tablicę upamiętniającą młodych żydowskich żołnierzy walczących podczas I wojny światowej, co uświadomiło im, że nie tylko Polacy mieszkający na terenie naszego miasta, ale również przedstawiciele wspólnoty żydowskiej brali czynny udział w walkach o niepodległość Polski.
- Uczniowie zebrali wiadomości o Karolu Kornie – architekcie bielskim, który zaprojektował większość znaczących budynków w naszym mieście; pocztę, teatr, Hotel Prezydent, Dom Przedpogrzebowy, Stację PKP, Willę Sixta (dzisiaj siedziba Galerii Sztuki Współczesnej) oraz przygotowali prezentację, która jest udostępniona na stronie www szkoły
- Uczniowie kontynuowali odświeżanie napisów na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej. Ponadto zorganizowaliśmy spotkanie w szkole z p. Wróbel, która przygotowała wykład nt. społeczności żydowskiej w Bielsku-Białej, która przed wojną stanowiła znaczący procent naszego miasta oraz opowiedziała o …
W trakcie podejmowanych działań uczniowie usłyszeli o zdewastowaniu około 40 nagrobków dwa lata temu przez dwóch uczniów sąsiedniej szkoły podstawowej oraz o zbiórce społecznej na ich odremontowanie. Z tego powodu nasze działania i obecność na cmentarzu są tak istotne dla młodzieży, która w ten sposób pokazuje, iż młodzi ludzie chcą budować, raczej niż niszczyć symbole bielskiej przeszłości.