Z wizytą we Włoszech
Nasze liceum przed pandemią zakończyło długoletnią wymianę z Istituto Professionale "SASSETTI - PERUZZI" z Florencji, którą zapoczątkował międzynarodowy projekt „Zdrowe wyzwania dla Europy” realizowany w ramach programu Comenius.
Teraz wracamy do pięknej stolicy Toskanii aby wziąć udział w wymianie z Liceo Scientifico Antonio Gramsci. Za sobą mamy tygodniowy pobyt siedemnastoosobowej grupy uczniów z klasy 1c i 1e w terminie 1 – 8 marca 2023. Dotarliśmy tam drogą powietrzną a na lotnisku oczekiwali nas włoscy koledzy i ich rodzice. Po krótkiej ale serdecznej prezentacji każdy udał się do swojego nowego włoskiego domu i na tydzień stał się członkiem włoskiej rodziny.
2 marca, czwartek
Rano wizyta w szkole, prezentacja uczniów na temat programu pobytu, oprowadzanie po budynku szkoły, zwiedzanie pracowni chemicznej i fizycznej, poczęstunek przygotowany przez gospodarzy i długi spacer na pobliskie wzgórze widokowe. Po południu spacer po historycznym centrum Florencji i podziwianie majestatycznej Katedry Santa Maria del Fiore (Duomo), baptysterium i dzwonnicy (Campanile di Giotto). Następnie oglądaliśmy zbiory słynnej Galerii Uffizi. Dzieła mistrzów malarstwa europejskiego znane dotąd z podręczników mogliśmy podziwiać z bliska. Jako że za oknami budziła się wiosna, szczególny zachwyt wzbudzała oczywiście „Primavera” Boticellego.
3 marca, piątek
Wycieczka pociągiem do Lukki, średniowiecznej perły Toskanii. Słoneczna pogoda sprawiła, że zwiedzanie tego urokliwego miasteczka sprawiło nam ogromną przyjemność. Zaczęliśmy od spaceru niezwykłą trasą, czyli wspięliśmy się na doskonale zachowane, ogromne mury otaczające historyczne centrum. Czterokilometrową szeroką aleją można nie tylko spacerować, ale też jeździć na rowerze, czy na rolkach. Kolejnym ciekawym obiektem Lukki jest Piazza dell'Anfiteatro. To owalny plac zbudowany na miejscu antycznego rzymskiego amfiteatru, szczelnie obudowany toskańskimi kamieniczkami. https://en.wikipedia.org/wiki/Piazza_dell%27Anfiteatro#/media/File:Lucca_Piazza_dell%E2%80%99Anfiteatro_2021.jpg
Lukka bywa nazywana „miastem stu kościołów”. Z wielu obiektów sakralnych wybraliśmy te najstarsze i najważniejsze. Duomo Di San Martino (katedra św. Marcina) z XI wieku zachwyciła nas koronkową fasadą z białego marmuru. Z kolei bazylika di San Frediano wyróżnia się piękną złotą bizantyjską mozaiką na szczycie fasady. We wnętrzu widzieliśmy szklany sarkofag patronki Lukki, św. Zyty. Ostatnim ze zwiedzanych obiektów sakralnych był kościół świętego Michała, najstarszy w mieście, wzniesiony na terenie antycznego forum rzymskiego (San Michele in Foro). Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków miasta jest wyjątkowa wieża – Torre Guinigi. Na jej szczycie posadzono drzewa, starożytne dęby święte, widoczne na rysunkach miasta już w 1600 roku.
4 marca, sobota
Rano kolejne muzeum, tym razem słynna Galeria dell’Accademia. Słynna głównie z oryginału posągu Dawida dłuta Michała Anioła. Jej kopię stojącą naprzeciwko Palazzo Vecchio spotykaliśmy już wcześniej. Ponadto w tej galerii podziwialiśmy inne zbiory sztuki bizantyjskiej i gotyckiej.
5 marca, niedziela
Sobotnie popołudnie i całą niedzielę spędzaliśmy indywidualnie z naszymi włoskimi kolegami. Dla niektórych były to wycieczki nad morze, dla innych zwiedzanie Florencji, mecze czy rodzinne wizyty.
6 marca, poniedziałek
Kolejna perła Toskanii to Siena. Pojechaliśmy tam autokarem zatrzymując się po drodze w Monteriggioni, maleńkim średniowiecznym miasteczku, otoczonym murem obronnym. Sama Siena zaprezentowała się nam pięknie, w pełnym słońcu. Najpierw zwiedzaliśmy katedrę, prawdziwe arcydzieło ze spektakularną fasadą i imponującym wnętrzem. Ściany, łuki i kolumny wykonano z czarno-białych pasów marmuru, co daje wyjątkowy efekt, nieporównywalny z żadną inną świątynią na świecie. Patrzyliśmy też uważnie pod nogi, gdyż posadzkę katedry stanowią unikalne, znane na całym świecie mozaiki. Kolejnym celem turystów w Sienie jest Piazza del Campo, oryginalny plac w kształcie muszli. Dwa razy do roku odbywa się tutaj palio, wywodząca się ze średniowiecza gonitwa konna, w której rywalizują przedstawiciele dzielnic Sieny. Ostatnim celem wycieczki była bardzo odmienna od katedry, surowa, ceglana świątynia San Domenico znana również jako Basilica Cateriniana. W środku mieszczą się relikwie świętej Katarzyny ze Sieny.
7 marca, wtorek
Na zakończenie toskańskiej przygody wybraliśmy się do Pizy. Spacerem wzdłuż rzeki Arno dotarliśmy na Campo dei Miracoli, czyli Plac Cudów. Podziwialiśmy tam słynne białe budowle, stanowiące symbol miasta - Krzywą Wieżę, Katedrę Santa Maria Assunta i Baptysterium.
8 marca, środa
Rano pakowanie walizek i pożegnanie z rodzinami naszych włoskich kolegów. Na lotnisku emocje rozstania, serdeczne uściski, u niektórych łzy w oczach. Słychać było wciąż donośne arrivederci obiecujące ponowne spotkanie, tym razem w Polsce; już w maju!
Wiadomo, że najlepszą metodą doskonalenia języka obcego jest konieczność posługiwania się nim za granicą, w różnych sytuacjach i okolicznościach. Międzynarodowa wymiana, w której wzięliśmy udział pozwoliła nam uwierzyć we własne możliwości komunikacji w języku angielskim.