Wycieczka edukacyjna do Istebnej, czyli biologia w terenie
24.10.2023 r klasy 4b i 4c- profile z rozszerzoną biologią udały się na wycieczkę edukacyjną do Nadleśnictwa Wisła. Mieliśmy okazję przekonać się o pięknie beskidzkich lasów, mimo iż w czasach panowania Habsburgów zostały niezwykle mocno przebudowane. Wycięto wówczas jodły, buki i jawory, a w ich miejsce wprowadzono świerki, często pochodzące spoza tego regionu.
Od wielu lat świerczyny w Beskidach zamierają, również te o najwyższej wartości genetycznej.
Pracownicy Karpackiego Banku Genów w Nadleśnictwie Wisła opowiedzieli nam w jaki sposób leśnicy i naukowcy starają się podejmować działania chroniące zasoby genowe rodzimych gatunków drzew rosnących w Beskidach.
Nasiona tych drzew zbierane są z wyselekcjonowanych okazów przez profesjonalnych zbieraczy – tzw. szyszkarzy, zbierających świerkowe szyszki zimą.
Bank Genów działa przy szkółce leśnej Wyrchczadeczka, a integralną częścią tego miejsca jest Muzeum Świerka, które gromadzi materiały naukowe i historyczne dotyczące istebniańskiej odmiany świerka. Prezentuje tam wiele ciekawostek i zastosowań drewna tego drzewa oraz zawiera eksponaty związane z historią i kulturą ludową Beskidu Śląskiego.
Nadleśnictwo Wisła poza ochroną świerka istebniańskiego zajmuje się również ochroną zagrożonego gatunku ptaka – głuszca Tetrao urogallus. Realizuje to poprzez wolierową hodowlę, w której stworzono warunki zbliżone do jego naturalnego biotopu.
Na pamiątkowym zdjęciu nie tylko uwieczniliśmy wszystkich uczestników wycieczki i naszych opiekunów, ale również majestatycznego, 300- letniego świerka.
Podsumowaniem naszej wycieczki edukacyjnej było wspólne ognisko w pięknym otoczeniu beskidzkiej jesieni.