PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA NA TERENIE VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W B-B
Procedury funkcjonowania szkoły w okresie występowania epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2
w VIII Liceum Ogólnokształcącym
Opracowano na podstawie:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14sierpnia 2020r. z zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
- Wytyczne przeciwepidemiczne GIS, MZ,MEN
Celem procedury jest określenie zasad organizacji pracy szkoły w związku
z zagrożeniem zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 i działań prewencyjnych mających na celu uniknięcie rozprzestrzeniania się wirusa
- Warianty funkcjonowania szkoły w okresie pandemii w sytuacji wystąpienia zakażenia na danym terenie:
Wariant A – tradycyjna forma kształcenia
Decyzją MEN od pierwszego września br. uczniowie rozpoczynają edukację stacjonarną (wariant A), przestrzegając ogólnych wytycznych GIS, MZ i MEN.
W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego
i za zgodą organu prowadzącego, częściowo lub w całości zawiesza stacjonarną pracę szkoły.
Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.
Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa)
Dyrektor zawiesza zajęcia oddziału, klasy w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i wprowadza kształcenie na odległość (zdalne). Będzie
to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole.
Wariant C – kształcenie zdalne
Dyrektor szkoły podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna jest zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
A - WARIANT TRADYCYJNY
Organizacja zajęć:
- Do szkoły może przychodzić tylko:
a)uczeń/pracownik zdrowy, bez objawów wskazujących na infekcję dróg oddechowych,
- b) uczeń/pracownik, którego domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji
w warunkach domowych. - Przez objawy sugerujące infekcję dróg oddechowych rozumie się:
- podwyższoną temperaturę ciała,
- ból głowy i mięśni,
- ból gardła,
- kaszel,
- duszności i problemy z oddychaniem,
- uczucie wyczerpania, brak apetytu.
- W drodze do i ze szkoły uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Uczniowie wchodzą do szkoły trzema wejściami: wejściem głównym, wejściem
nr 4 i 10. - Przy wejściu do budynku szkoły znajdują się informacje o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego.
- Wszyscy wchodzący do budynku szkoły mają obowiązek zdezynfekowania rąk.
- Uczniowie po wejściu do budynku szkoły wchodzą do sal, w których zaplanowane są zajęcia lekcyjne (nie gromadzą się na korytarzu).
- Pracowników szkoły na terenie budynku w tzw. ciągach komunikacyjnych obowiązuje stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, jednorazowe rękawice
lub dezynfekcja rąk. - Uczniów na terenie budynku w tzw. ciągach komunikacyjnych w czasie przerw
oraz w szatni i w bufecie obowiązuje stosowanie środków ochronnych: osłona ust
i nosa, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. - Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub we własnej szafce.
- Uczniowie nie udostępniają innym uczniom swoich podręczników i przyborów.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły zbędnych przedmiotów.
- Sale lekcyjne wietrzone są w czasie przerw co 45 minut.
- Po zakończeniu zajęć lekcyjnych z danym oddziałem klasowym nastąpi dezynfekcja blatów stolików uczniowskich.
- Korytarze (ciągi komunikacyjne) wietrzone są w czasie trwania zajęć lekcyjnych przez otwarcie okien na półpiętrach.
- W salach lekcyjnych oraz w sali gimnastycznej znajdują się płyny dezynfekujące. Uczniowie wchodząc do sali lekcyjnej, dezynfekują ręce.
- Komunikacja z osobami z zewnątrz odbywa się telefonicznie – (33) 8122758, mailem [email protected].
- Komunikacja z rodzicami uczniów odbywa się telefonicznie – (33) 8122758, mailem [email protected] oraz poprzez mobiDziennik.
- Na terenie szkoły zabroniony jest pobyt osób z zewnątrz, a jeśli ich obecność jest niezbędna to osoby te zobowiązane są do stosowania środków ochronnych (osłona nosa i ust, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Spotkania z osobami zainteresowanymi odbywają się po telefonicznym umówieniu terminu spotkania.
- W pomieszczeniach administracyjnych, sekretariacie może przebywać jedna osoba zainteresowana. Na terenie pomieszczeń administracyjnych obowiązuje stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa.
- Spożywanie posiłków odbywa się w czasie przerw międzylekcyjnych w bufecie szkolnym, w salach lekcyjnych oraz na III piętrze w tzw. miejscu relaksu,
z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku. - Źródełka wody pitnej są wyłączone, uczniowie korzystają z własnych butelek z wodą.
- Realizacja zajęć wychowania fizycznego odbywa się w miarę możliwości na świeżym powietrzu (boisku szkolnym, boisku miejskim z ograniczeniem ćwiczeń i gier kontaktowych). Zasady realizacji zajęć wychowania fizycznego - załącznik nr 1
- Z szatni korzystają wszyscy uczniowie. Na terenie szatni obowiązuje stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa. Zasady korzystania z szatni szkolnej – załącznik nr 2.
- Z biblioteki szkolnej korzystają wszyscy uczniowie. Na terenie biblioteki szkolnej obowiązuje stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa. Zasady korzystania
z biblioteki szkolnej – załącznik nr 3. - W gabinecie pedagoga i psychologa obowiązuje stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa. Zasady i godziny pracy pedagoga i psychologa - załącznik 4.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
- Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły zobowiązani są do przestrzegania najwyższych standardów higienicznych tj. częstego mycia rąk, w szczególności po przyjściu
do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu i po skorzystaniu z toalety. - Na terenie szkoły obowiązują ogólne zasady higieny, tj. ochrona ust i nosa, unikanie dotykania oczu, ust i nosa.
- Szkoła wyposażona jest w środki dezynfekujące niezbędne do odkażania pomocy dydaktycznych i elementów stałych oraz środki do dezynfekcji rąk.
- Szkoła wyposażona jest w 3 bezdotykowe termometry.
- Przy wejściu głównym w gablocie umieszczone są numery telefonów powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
- W szkole prowadzony jest monitoring codziennych prac porządkowych,
ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów i wyłączników. - W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych umieszczono ulotki z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
- Na bieżąco urządzenia sanitarno-higienicznych są czyszczone z użyciem detergentu
i dezynfekowane.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia.
- Jeżeli uczeń przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować go w odrębnym pomieszczeniu (sala 211) z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób.
- Uczeń znajduje się pod opieką pracownika szkoły wyznaczonego przez dyrektora szkoły.
- Uczniowi należy zmierzyć temperaturę ciała, jeżeli pomiar termometrem bezdotykowym wynosi 38°C lub wyżej, należy powiadomić rodziców ucznia w celu ustalenia sposobu odebrania dziecka ze szkoły i przypomnieć o obowiązku skorzystania z teleporady medycznej.
- Rodzic zostaje niezwłocznie poinformowany telefonicznie o wystąpieniu u dziecka niepokojących objawów i jest zobowiązany do pilnego odebrania dziecka.
- Rodzic po odebraniu ze szkoły dziecka z objawami chorobowymi ma obowiązek poinformowania dyrektora o wyniku badania ucznia przez lekarza.
- Rodzice dzieci z klasy ucznia, u którego podejrzewa się zakażenie, informowani
są o zaistniałej sytuacji poprzez mobiDziennik. - Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń, należy bezzwłocznie poddać gruntownej dezynfekcji.
- Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i organ prowadzący (Miejski Zarząd Oświaty) o zaistniałej sytuacji.
- Dyrektor szkoły zobowiązany jest do zastosowania się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
- Jeśli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności dyrektor sporządza notatkę lub protokół.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły
- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie pracownicy bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- Pracownicy w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie
z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną;
przerwać pracę i ograniczając kontakt bezpośredni, poinformować o tym dyrektora lub wicedyrektora. Ograniczenie kontaktu odbywa się poprzez odizolowanie w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu tj. w sali izolacji 211.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu zgodnie z funkcjonującymi procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.). a także zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy:
- postępować zgodnie zaleceniem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego,
- sporządzić listę osób przebywających w tym samym czasie w miejscach, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://gis.gov.pl/ odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
- w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę.
Potwierdzenie zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły
- Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zaistniałej sytuacji i w porozumieniu z organem prowadzącym, po uzyskaniu pozytywnej opinii sanepidu, podejmuje stosowną decyzję o zamknięciu placówki, zmianie modelu kształcenia lub innych środkach prewencyjnych.
- W przypadku potwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 dyrektor szkoły stosuje zalecenia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
- Jeśli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności dyrektor sporządza notatkę lub protokół.
- Pracownik wyznaczony przez dyrektora szkoły ustala listę osób przebywających
w tym samym czasie w części pomieszczenia lub jego całości, w którym przebywała osoba zakażona. - Dyrektor szkoły za zgodą organu prowadzącego i po pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego może zawiesić zajęcia na czas określony
ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną być zagrożone zdrowie uczniów. - Zawieszenie zajęć może dotyczyć oddziału, klasy lub całej szkoły w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.
- O zawieszeniu zajęć organ prowadzący lub dyrektor szkoły zawiadamiają organ nadzorujący – Kuratorium Oświaty w Katowicach.
Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa)
- Dyrektor zawiesza zajęcia oddziału, klasy w zakresie wszystkich
lub poszczególnych zajęć i wprowadza kształcenie na odległość (zdalne)
po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego
i za zgodą organu prowadzącego. - Decyzje o formie kształcenia hybrydowego dyrektor przekazuje zarządzeniem.
- Sale lekcyjne wyposażone są w komputery zaopatrzone w głośniki i kamerę, umożliwiające zdalne nauczanie.
- Zdalne nauczanie dla wskazanych oddziałów, klas prowadzone jest z sal lekcyjnych zgodnie z obowiązującym planem zajęć.
- Zajęcia w formie stacjonarnej odbywają się w salach lekcyjnych zgodnie
z obowiązującym planem lekcji.
Wariant C – kształcenie zdalne
- Dyrektor szkoły podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych
na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna jest zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. - Decyzję o formie kształcenia zdalnego dyrektor przekazuje zarządzeniem.
- Kształcenie zdalne odbywa się z wykorzystanie komunikatorów wybranych przez nauczycieli.
- Kształcenie zdalne nauczyciele prowadzą w szkole w salach lekcyjnych lub
z miejsca zamieszkania.
Ewa Gawęda
Dyrektor szkoły