Chemik na miejscu zbrodni
19 października 2021 r. uczniowie klasy I a oraz kilka osób z 2 a wraz z p. Sylwią Brylską-Tracz i p. Małgorzatą Brzeźny wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Krakowa. Odwiedzili Wydział Chemii UJ na ul. Gronostajowej, gdzie brali udział w zajęciach „Chemik na miejscu zbrodni”.
Czy techniki wykorzystywane przez chemię sądową wyglądają tak jak w filmach i popularnych serialach? Jak ekspertyzy chemiczne mogą pomóc w ujęciu przestępcy? Na te i inne pytania, dotyczące chemii wspierającej działania służb wymiaru sprawiedliwości (takich jak policja, sąd czy prokuratura) w wykrywaniu i ujawnianiu śladów pozostawionych przez przestępcę na miejscu zbrodni, odpowiedzieli wykładowcy – chemicy sądowi. Omawiane techniki zilustrowane zostały doświadczeniami, połączonymi z omówieniem teorii pomocnej w zrozumieniu obserwacji .
Na zajęciach w Wydziale Chemii UJ dowiedzieliśmy się jak należy zabezpieczyć różnego rodzaju ślady na miejscu zbrodni oraz jak te ślady, np. ślady po wystrzale czy daktyloskopijne analizuje się pod kątem wykrycia sprawcy.
Oglądaliśmy odlew gipsowy śladu buta, na podstawie którego identyfikuje się sprawcę pod kątem nie tylko wielkości stopy, ale także wzrostu, postury i wad narządów ruchu.